ZDE VSTOUPÍTE DO ELEKTRONICKÉ ŽK
Pokud se přihlásíte přihlašovacími údaji svého dítěte (a nikoli svými), nemáte možnost vidět zprávy, ankety a další sdělení, určená pouze rodičům, např. informace o chování Vašeho dítěte (lidově „poznámky“). Máte tak zkreslené informace o Vašem dítěti. Žák má také menší práva než rodič, takže nemáte možnost využívat všech funkcí EŽK. Navíc to v přehledu přihlášení vypadá, jako byste o prospěch vašeho dítěte nejevili zájem.
Webová aplikace umí nejen všechno, co umí klasická „žákovská“, ale dokáže toho mnohem víc. Zjistíte, co se právě ve škole probírá, které hodiny jsou suplované nebo zda je Vaše dítě v této chvíli opravdu ve škole a ne za školou. Můžete komunikovat s učiteli a vedením školy. Veškeré ankety a dotazníky budete nyní vyplňovat na webu.
Elektronickou ŽK Vaše dítě neztratí, nezničí, nezapomene. Jako Váš podpis slouží Vaše přihlášení – učitel pozná, jak často se do aplikace díváte. Máte-li ve škole dětí více, můžete si aplikaci nastavit tak, aby Vám stačilo jedno přihlášení pro všechny Vaše děti (viz záložka “Jak propojit účty dvou a více dětí”).
Jediné, co zůstalo v papírové formě, je OMLUVNÝ LIST. Tak jako dřív musely být všechny omluvenky v žákovské knížce, nyní musí být na tomto omluvném listě (děti ho obdržely hned první den školy). Prosím, dohlédněte na to, aby Vaše děti měly omluvný list v pořádku. Jeho ztráta bude považována za prohřešek proti školnímu řádu (tak jako dříve ztráta ŽK). V budoucnu by se možná i omluvenky mohly začít řešit přes web, zatím se toho obáváme.
UŽIVATELSKÉ JMÉNO I HESLO MŮŽETE ZAPOMENOUT, pokud máme v databázi školy funkční e-mailovou adresu JEDNOHO z rodičů. Po kliknutí na „zapomenuté heslo“ a uvedení této e-mailové adresy Vám na Váš mail přijde jak Vaše uživatelské jméno (login), tak odkaz na změnu hesla.
Ničeho se nebojte, je to vlastně velice jednoduché. Kliknete na odkaz na stránkách školy a dostanete se na přihlašovací tabulku. K úspěšnému přihlášení potřebujete dva údaje:
1) Přihlašovací jméno neboli LOGIN
2) Heslo
Přihlašovací jméno Vám vygeneruje škola podle určitého systému, Vy jej nemůžete změnit. Heslo si naopak můžete určit sami. Jedinou podmínkou přihlášení je soulad Vaší aktuálně používané e-mailové adresy s adresou, kterou evidujeme ve školní databázi.
POSTUP PRVNÍHO PŘIHLÁŠENÍ:
– V tabulce nic nevyplňujete, nýbrž kliknete na „zapomenuté heslo“.
– Objeví se nová tabulka. Do ní vyplníte svou e-mailovou adresu (shodnou s tou v databázi školy) a stisknete „Pokračovat“.
– Systém buď potvrdí odeslání mailu nebo ohlásí chybu.
– Pokud je vše OK, obdržíte v tu chvíli mail s přihlašovacími údaji (viz výše).
– Pokud systém hlásí chybu, buď nesouhlasí e-mailová adresa, nebo jsme Vám ještě nevygenerovali uživatelské jméno. V tomto případě napište na rajova@zsklanovice.cz a závadu odstraníme.
Standardně má rodič pro každé jednotlivé dítě odlišné přihlašovací jméno a heslo. Pokud ovšem mají dvě (i více) děti stejný e-mail rodičů (obvykle jde tedy o sourozence), lze jejich účty spojit. Rodiče se potom mohou přihlásit stejným jménem a heslem do ŽK kteréhokoli z nich.
Návod k propojení účtů najdete zde.
Připomínáme, že v EŽK najdete také přehledný souhrn absence svého dítěte (i po předmětech), upozornění na výchovná opatření a především přehled vypracovaných a nevypracovaných domácích úkolů svého dítěte. Upozorňujeme, že zobrazování domácích úkolů na webu je zatím pro učitele volitelné, využívá ho však stále více učitelů.
Pro žáky a rodiče, kteří chtějí nahlížet do elektronické ŽK přes mobilní telefon, je k dispozici aplikace pro systém iOS a Android.
Veškeré informace o aplikaci plus návod ke stažení, instalaci a použití najdete na stránkách systému Bakaláři.
Odkazy na mobilní aplikace naleznete i na přihlašovací stránce webové aplikace Bakaláři.
1. Při kliknutí na „zapomenuté heslo“ se objeví hláška: Zadaný mail nebyl v databázi školy nalezen. Zadejte mail, který jste poskytli škole pro komunikaci. Pokud problém trvá, kontaktujte správce systému Bakaláři.
Přitom jsem si jist(a), že jsem vyplnil(a) mail, který jsem poskytl(a) škole!
Odpověď: Chyba nemusí být na Vaší straně, ale prostě Vámi zadávaný mail se s mailem v naší databázi opravdu neshoduje (třeba vinou našeho překlepu). V každém případě nás prosím ihned kontaktujte na mail rajova@zsklanovice.cz a my obratem zjistíme, v čem je problém, a zjednáme nápravu.
2. Budu moci mít jedno přihlašovací jméno a heslo pro všechny mé děti?
Odpověď: V budoucnu snad ano, pracujeme na tom ve spolupráci s autory programu. Jakmile to bude možné, informace se objeví na našem webu. Do té doby je bohužel nutno se přihlásit pro každé dítě zvlášť.
3. Nemohli by mít matka a otec každý své vlastní přístupové jméno a heslo?
Odpověď: Ano. Pokud se rodiče nedohodnou, může být jeden z nich veden jako „rodič“ a druhý jako „dohled“. „Rodič“ má jen nepatrně větší práva, vše důležité vidí „dohled“ také. Pro zřízení „dohledu“ je nutno kontaktovat mailem přímo ředitelku školy.
4. Nemohu se k EŽK připojit z práce. Neobjeví se ani přihlašovací tabulka.
Odpověď: Problém byl způsoben tím, že pokročilé firewally některých zaměstnavatelů automaticky blokují port 888, na kterém jsme aplikaci měli. V současné době už by problém měl být odstraněn.
5. Proč jsou v EŽK někdy místo známek písmena jako A nebo N? Co znamenají?
Odpověď: V pravé horní části obrazovky máte různé volby, mimo jiné i písmenko I. Když na něj ukážete myší, rozbalí se Vám seznam všech těchto dodatkových známek i s vysvětlivkami. Vůbec je dobré sledovat tento pravý horní roh, aplikace tam uživateli nabízí i další zajímavé volby.
Nejčastějšími dodatkovými známkami jsou:
A … absence – žák chyběl, nepsal
N … nepsal, neúčastnil se (u dobrovolných aktivit)
X … nehodnocen (např. po nemoci)
U … uvolněn (třeba z TV)
J … žolík
6. Známky se mi objevují různě zpřeházené. Nešlo by je seřadit podle data?
Odpověď: Samozřejmě, šlo. Když si v pravém horním rohu ukážete myší na slovo ZOBRAZIT, rozvine se Vám menu, obsahující mimo jiné volbu SEŘADIT. Vyberte možnost PODLE DATA a známky se Vám nadále budou objevovat seřazené od nejnovějších k nejstarším.
Slavětínská 200/46,
Praha 9 – Klánovice, 190 14