Dětský den: děti dětem

Aktualizováno: 31.5.2008 Autor: admin

Na Den dětí (respektive v pátek 30. května) nadělily v naší škole velké děti těm menším celodopolední lesní dobrodružnou hru.

Pro deváťáky to byl projekt se vším všudy: přípravou na Den dětí strávili zhruba měsíc. Podstatné je, že my učitelé jsme byli tentokrát pouze v roli "pedagogického dozoru". Celou hru vymysleli, připravili, zabezpečili a řídili výhradně žáci a žákyně devátého ročníku.

V čem hra spočívala? Pomocí počítačového programu, který sami vyvinuli, rozdělili deváťáci zbytek školy do 34 smíšených družstev. Tato družstva plnila podle přesného časového harmonogramu nejrůznější úkoly na 17 stanovištích v lese (celá trasa měřila zhruba 6 km). Velení družstvům měli pro změnu na starosti osmáci (dokonce i někteří sedmáci) a i oni se svého úkolu zhostili většinou výborně. Paralelně s plněním úkolů ještě děti luštily šifru a hádanku.

Cílem hry bylo pomoci bohům z Olympu získat zpět ztracené hromovládné kladivo, o které přišli v boji s démony (na toto téma organizátoři napsali a secvičili motivační divadelní představení s pyrotechnickými efekty, které před začátkem hry přehráli). V praxi to ovšem vypadalo tak, že každé družstvo získalo určitý počet bodů. Pro vítězná družstva byly připraveny ceny, pro které si deváťáci sami sehnali sponzory.

Časově vše klaplo na jedničku, organizace zaskřípala jen vyjímečně a počasí nám také přálo. Většině dětí se dopoledne určitě líbilo, i když některá stanoviště (zejména dvě z nich, která neobvyklým způsobem využívala jogurt) byla poněkud "drsnější".

Vyhlášení výsledků proběhlo v úterý 3. června. Všechny děti dostaly alespoň malou sladkost, ti nejlepší pak další dárky a pro vítěznou skupinu byl připraven ovocný dort z nové klánovické cukrárny (děkujeme!). Den dětí se letos opravdu vydařil. Většina je už určitě zvědava na to, co pro ně za rok vymyslí letošní osmáci. Doufáme, že se nenechají zahanbit!