Druhá žákovská vědecká konference

Aktualizováno: 5.3.2014 Autor: admin

V úterý 4. března se v Besedě konala "druhá žákovská vědecká konference". A stejně jako ta první před 5 lety, byla i tato velmi podařená.

Ve třech tematických blocích vystoupilo celkem 24 účastníků - dobrovolníků, kteří se na svá vystoupení připravovali zhruba od Vánoc. Abychom pokryli široké spektrum zájmů, zvolili jsme různorodá témata "Báje a pověsti", "Ohrožené rostliny a živočichové" a "Technika 20. a 21. století". Každou kategorii pak hodnotila tříčlenná porota, v níž byl vždy jeden pedagog z naší školy a dva externí experti, celkem se tedy vystřídalo devět porotců (všem pochopitelně velice děkujeme). Hlavní organizátorkou byla paní Ing. Radka Nováková, která se své role zhostila na výtečnou.

Naprostá většina příspěvků byla velice hezká, bylo vidět, že si účastníci dali s přípravou velkou práci a že pracovali se zájmem. Odměněni ale mohli být jen ti úplně nejlepší - v každé kategorii byla udělena 1., 2. a 3. cena. Porota nejvíce ocenila originální příspěvky s velkou mírou invence, obohacené o vlastní zkušenosti a názory.

V kategorii bájí zvítězila Evelina Wajtrová z 5.B se svým vědeckým prakticko-teoretickým rozborem báje o Horymírovi a Šemíkovi, resp. Šemíkova skoku (přesvědčivě dokázala, že Šemík z vyšehradské skály do Vltavy skočit NEMOHL). Na druhém místě se umístil Adam Schmidtmayer z 5.A a třetí byl Šimon Hoffman ze 4.B.

V nejobsazenější přírodovědné kategorii dopadl nejlépe Patrik Šmerda (5.B) s příspěvkem o ochraně nosorožců v JAR. Druhé místo obsadila Klára Sieglová (6.A) a třetí Alžběta Svobodová z 8.B.

Technickou kategorii vyhrál s přehledem Jirka Dlouhý (opět z 5.B - zřejmě slušnej oddíl :-)) se svou přednáškou o robotech včetně ukázky vlastnoručně sestrojeného a naprogramovaného robotího hasiče. Druhá byla Ema Volešová z 5.B a třetí David Chuchma ze 7.A.

Konference byla veřejná, sál byl po většinu doby příjemně zaplněn a veřejnost včetně pana starosty se tak mohla přesvědčit, jací šikovní žáci do naší školy chodí (bohužel, po 5. ročníku to poněkud prořídne, po sedmém pak ještě více...).

Moc děkuji všem účastníkům, organizátorům, porotcům, ale i KC Nová Beseda (především p. Voženílkové), Školské radě, Spolku přátel školy a dalším sponzorům a v neposlední řadě také divákům za to, že přišli a vytvořili důstojnou atmosféru. Věřím, že za nějakou dobu na tuto úspěšnou tradici navážeme "třetí žákovskou vědeckou konferencí".

PaedDr. Michal Černý,