Den dětí 2009

Aktualizováno: 16.6.2009 Autor: admin

Tento článek není ani tak reportáží, jako spíše vyjádřením vedení školy k letošnímu dni dětí

Po letošním dni dětí v lese na nás začaly pršet stížnosti: děti se vrátily mokré, špinavé, unavené apod. Bohužel, tyto stížnosti jsou do značné míry oprávněné a vedení školy z letošního průběhu určitě vyvodí důsledky.

Byl bych ovšem nerad, kdyby se hněv rodičů obrátil proti deváťákům, kteří akci vymysleli, připravili a zabezpečili. Vím, kolik energie a času tomu někteří z nich věnovali. Je chybou nás dospělých, že jsme je dostatečně neusměrnili a nekorigovali jejich drsné představy, které Den dětí změnily v kurz přežití v divočině. My jsme jim měli vysvětlit, že menší děti nemusí tyto představy sdílet.

Není rozhodně pravda (jak jsem také slyšel), že v lese nebyl pedagogický dozor. Učitelé a další pedagogičtí pracovníci byli rozmístěni tak, aby měli minimálně vizuální kontakt s každým stanovištěm. Pokud tedy někdo z nich hrubě neporušil své povinnosti, byl dozor alespoň formálně zabezpečen.

Názory dětí na oslavu jejich Dne jsme zjišťovali v anonymní anketě. Podle ní se Den dětí líbil 41% žáků na prvním a 28% žáků na druhém stupni, nelíbil se pouze 3% (resp. 5%) účastníků. Ostatní odpověděli, že se jim "něco líbilo a něco ne". Plných 48% dětí (na 1. stupni dokonce 53%) by příští rok chtělo Den dětí opět v lese. Jak je vidět, "drsná" oslava dětského dne si našla i dost příznivců.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii.

Zcela upřímně děkuji těm, kteří akci připravovali. Všem ostatním na tomto místě slibuji, že připomínky si bereme k srdci a na příští dětský den se můžete všichni opravdu a bez obav těšit.

M. Černý, ředitel školy