Žákovská vědecká konference

Aktualizováno: 23.4.2009 Autor: admin

Ve čtvrtek 26.3. se ve škole konala žákovská vědecká konference. Organizaci konference zajišťoval školní parlament a pan učitel Žák.

Šlo o určitý experiment - akci tohoto typu jsme zatím ještě nepořádali a byli jsme sami zvědavi, jak žáci roli "vědců" zvládnou.
Na konferenci, která se konala v multimediálně vybavené učebně přírodopisu, se přihlásilo 28 dětí z 4. - 9. tříd (smutné je, že mezi přednášejícími nebyl ani jeden osmák!). Účastníci si mohli vybrat ze dvou základních témat: Vesmír a Lidské tělo. Maximální délka příspěvku byla stanovena na 10 minut. Naše pozvání přijali také odborníci z praxe: Mgr. Jiří Kroulík z Planetária hl. m. Prahy, Mgr. Václav Klusák ze Štefánikovy hvězdárny a dětská lékařka MUDr. Libuše Vrbenská.
Naprostá většina příspěvků nás svou úrovní překvapila. Mnoho účastníků si připravilo powerpointovou prezentaci, další si vyrobili různé názorné pomůcky, modely či plakáty. Také vlastní verbální projev většiny dětí byl velmi dobrý. Vystoupení pochopitelně měla své mouchy, ale vysloveně slabé nebylo ani jedno.
Odborná porota ocenila sedmnáct vystoupení čestným uznáním. Udělena byla jedna první, jedna druhá a devět třetích cen.
Některé práce pouze zpracovávaly informace (byť často opravdu kvalitně), více jsme však oceňovali práce s osobním vkladem účastníka, obsahující vlastní výzkum, pozorování, komentář či experiment. První cenu si odnesla Klára Bartovičová z 5.B s velmi zajímavým příspěvkem o předčasně narozených dětech. Druhou cenu si odnesl Ondra Bronec ze 7.B za precizní přednášku o vzniku, vývoji a zániku vesmíru. Ovšem i mnohé práce, které se umístily na třetím místě, byly velmi nápadité a skvěle zpracované.
Na to, že konference trvala čtyři hodiny, bylo jen velmi málo chvil, kdy se účastníci vysloveně nudili. Naopak, počet zajímavých a vtipných příspěvků nás všechny překvapil. Podobnou akci určitě zase zopakujeme, neboť ukázala naši tolik kritizovanou mládež z té jednoznačně lepší stránky. Jistě, byli to dobrovolníci - zájemci. Ale i tak nás tato zkušenost mile zahřála u srdce.

Fotografie z konference najdete v této galerii.

M. Černý, ředitel školy