Naučná stezka zastávka č. 4

Naučná_stezka_klánovickým_lesem

Pověst_o_zvonech_ze_Žáku

Zastávka_č.4

Zde, na březích dávno vypuštěného rybníka, se rozprostírala vesnice Žák s kostelem a zvonicí. Obyvatelé vesnice opatrovali na zvonici dva velké cenné zvony (jeden o váze 20 q a druhý 14 q), které ulil proslulý zvonař Briccius z Prahy.

Jednou se k Praze blížilo velké nepřátelské vojsko, které cestou plenilo vše, co jim přišlo do cesty. Obyvatelé vesnice Žák se chystali uprchnout před vojskem do hustých lesů v Posázaví. Problém však byl, co s drahocennými zvony, jak je zachránit, aby z nich nepřítel neulil děla. Rychtář a konšelé zvony sundali a hodili je do rybníka, který omýval zeď zvonice. Druhý den přitáhlo k Žáku nepřátelské vojsko a obec vypálilo, zvony však nenašlo.

Dlouhé roky kruté války rozehnaly obyvatele Žáku po celé zemi, kde postupně podlehli nemocem a útrapám. Po válce se na Žák už nikdo nevrátil, zbytky vesnice přikryl les a zvony odpočívaly v hlubině. Až jednou přiklekla jakási žena v těchto místech ke strouze, aby si vymáchala šátek. Ten se však o něco pod hladinou zachytil a stáhl ženu do hlubiny. Ženu už nezachránili, ale byly tak objeveny prastaré zvony ze Žáku. Po vytažení byly převezeny do Jiren, kde jsou umístěny na zvonici kostela dodnes.

Jedná se však pouze o pověst, protože ve vesnici Žák nikdy žádný kostel nebyl a jirenské zvony jsou od svého ulití v letech 1562 a 1563 stále na svém místě - na zvonici jirenského kostela. Na výrobu menšího z nich přispěli obyvatelé Žáku.

Dále vede trasa naučné stezky po nedaleké cestě zpět ke trati na červenou turistickou značku, po které se dáte směrem doleva a po cca 300 m dojdete na křižovatku se zelenou turistickou značkou. Po zelené turistické značce se dáte doleva a po cca 1 km dojdete k zastávce č. 5.

Mapa_stezky
Předchozí_zastávka Další_zastávka