Naučná stezka zastávka č. 3

Naučná_stezka_klánovickým_lesem

Zaniklá_vesnice_Žák

Zastávka_č.3

Stojíte na místě, kde se ve středověku rozkládala vesnice Žák. Doba vzniku vesnice není známa. Poddanstvím osada náležela pod tvrz Jirny, která se nacházela ve vesnici stejného jména cca 3,5 km severně od tohoto místa. V roce 1563 přispěli obyvatelé Žáku na výrobu menšího ze dvou zvonů jirenského kostela. Poslední zmínka o osadě Žák je z roku 1615, kdy Tomáš z Proseče a na Jirnách přiznával 26 lidí poddaných v Jirnách a na Žáku. Ves Žák zaniká patrně během třicetileté války. Traduje se, že byla vypálena švédským vojskem. Po třicetileté válce již patřila tato oblast k panství Uhřiněvskému a je uváděna jako pustá. Jméno této vsi uchovával rybník Žák, na jehož březích se vesnice rozkládala. Tento rybník je připomínán ještě v josefinském katastru z roku 1785.

V současné době se z osady Žák zachovalo nejvíce patrných zbytků ze všech zaniklých vsí v Klánovickém lese. Přibližně 50 m za touto tabulí lze nalézt nejcennější zdejší památku. Jedná se o zbytky středověké kameny roubené studny.

Někde v této oblasti (přesné místo není známo) byla později postavena myslivna, která však byla v roce 1845 přemístěna do místa, kde stará cesta z Jiren do Sibřiny křížila nově zbudovanou trať a bylo jí dáno jméno Štamberk.

Dále vede trasa naučné stezky po pěšině zhruba rovnoběžně s tratí k hrázi rybníku Žák, kde ve vzdálenosti cca 350 m od tohoto místa je zastávka č. 4. Po pravé straně pěšiny jsou viditelné zbytky stěn domů a kamenných plotů bývalé vesnice Žák.

Mapa_stezky
Předchozí_zastávka Další_zastávka