Zásady pro hodnocení chování na 2.stupni

1.        Tento pokyn se týká těchto kázeňských opatření: napomenutí třídního učitele (NTU), třídní důtka (TD), ředitelská důtka (ŘD), 2. a 3.stupeň z chování.

2.        Musí být dodrženy zásady Hodnotícího řádu ZŠ Klánovice a pokyny MŠMT ČR.

3.        Výchovné působení třídního učitele nelze omezit jen na udělování a navrhování výchovných opatření. Žáky je třeba neustále kladně výchovně motivovat.

4.        Všechny dále uváděné příklady jsou doporučujícím vodítkem. Odůvodněné případy je možno posuzovat odlišně, avšak pouze po projednání s ředitelem školy nebo jeho zástupcem.

5.        V bodě 8 hodnotícího řádu se uvádí, že žák nesmí v jednom pololetí obdržet opakovaně stejný nebo nižší typ výchovného opatření. Z toho vyplývá, že obdržel-li již žák např. třídní důtku a měl by obdržet další, je mu místo toho udělena důtka ředitelská atd.

6.        NTU, TD a ŘD se udělují co nejdříve po nashromáždění dostatečného počtu podkladů

7.        Hrozí-li žákovi aktuálně udělení kázeňských opatření, je třídní učitel povinen upozornit na tuto skutečnost rodiče žáka, a to buď písemně, telefonicky nebo osobně.

Příklady konkrétních opatření

8.        NTU se uděluje za opakované lehčí nebo jednorázové významnější porušení školního řádu

5 pozdních příchodů do školy

5x zapomenutí ŽK

drobné projevy vandalismu snadno odstranitelné

častější zapomínání učebních pomůcek

9.        TD se uděluje za opakované významnější nebo jednorázové závažné porušení školního řádu

10 pozdních příchodů do školy

10x zapomenutí ŽK

projevy vandalismu, jejichž odstranění si vyžádá nějaký čas a náklady

drobnější podvody, lhaní

10.     ŘD se uděluje za opakované závažné nebo jednorázové hrubé porušení školního řádu

15 pozdních příchodů do školy

15x zapomenutí ŽK

projevy vandalismu, jejichž odstranění si vyžádá zvýšené náklady

jednorázové falšování známek v ŽK

jednorázová neomluvená absence (do 1 dne)

podíl na šikaně

krádež

jednorázové kouření v době, kdy je za žáka zodpovědná škola

11.     2. stupeň z chování se uděluje za opakované hrubé porušení školního řádu, úmyslné jednání ohrožující bezpečnost žáků nebo hrubě poškozující pověst školy. Dále za jednání, které by v případě zletilosti bylo trestným činem.

20 pozdních příchodů do školy

20x zapomenutí ŽK

projevy vandalismu s trvalými následky

opakované falšování známek v ŽK